موزه و فیلم

۱-هفته پیش در لایدن جشنواره فیلم بود. بخش‌های جنبی جالبی داشت که فیلم‌های مهمان روسی و ژاپنی جزء آنها بود. اما باحال‌ترین بخش‌اش فیلم‌های مستند سرکاری(mockumentary)بود. ما دو تا از این فیلم‌ها را دیدیم. یکی از آنها(Dark Side of the Moon) ادعا می‌کرد سفر انسان به ماه دروغی بوده که آمریکایی‌ها به خورد دنیا داده‌اند و همه چیز فیلم بوده. خب این را قبلا شنیده بودم، اما ادعای جالب فیلم آن بود که فیلم معروف فرود روی ماه را استنلی کوبریک ساخته است. کلی هم مدارک و شواهد جمع کرده بود و با کله گنده‌هایی مثل رامسفلد و کیسینجر مصاحبه کرده بود تا سرکاری کامل شود. اما فیلم دوم(Forgotten Silver) دروغ بزرگتری بود که پیتر جکسون سرهم کرده بود. جکسون در این مستند یک سری حلقه فیلم قدیمی پیدا کرده بود که ادعا می‌کرد ساخته یک فیلمساز نیوزلندی به نام مکنزی در سالهای اول قرن بیستم هستند. فیلم‌هایش چیزهای عجیبی بودند، از دوربین مخفی تا فیلم جنگی و فیلم تاریخی. انها حتی در جنگل‌های نیوزلند شهرک سینمایی مکنزی را پیدا کردند که محل فیلمبرداری فیلم تاریخی‌اش بوده است. خلاصه سر کاری‌های باحالی بودند.

۲- شنبه شب در آمستردام شب موزه بود و می‌شد با یک بلیط کلی موزه تا ساعت ۲ نیمه شب دید. ما هم با سانلی و بهار و بهناز ماراتن موزه‌گردی گذاشتیم و پنج شش تا موزه رفتیم.

/ 5 نظر / 17 بازدید

I guess the first one is available on Google Video

سیما

درباره ی موزه ها هم بنویس.

ر.ع

نکنه اين فيلمی که تلويزيون خودمون پحش کرد و مدعی بود که ۱۱سپتمامبر کار خود آمريکايی ها بوده از همين فيلم ها بوده ولی مسوول خريد صدا و سيما نگرفته (اين مطلب طنز طرفداری از احمدی نژاد در اشپيگل يادمون نرفته که جدی گرفته شد)

مریم اینا

نویسنده ناشناس راست می گه. شبه مستند "نیمه تاریک ماه" روی گوگل ویدئو هست.

ght

میشه لینک بدین دانلودش کنیم؟