هویت قرضی

من هیچ نوع سواد مذهبی جز آنچه که در درسهای دینی و قران  و معارف و تاریخ اسلام خوانده ام ندارم. که از آنها هم چیز درستی یادم نمانده است. اینها را گفتم تا اگر در چیزی که میخواهم بگویم واژههایی انتخاب میکنم که درست و مناسب نیستند، بی سوادیم توجیه اشتباه باشد.

ایده اش از کس دیگری است که دوسه سال پیش موقع یک بحث به آن رسیدیم. اینکه اعمال محدودیت بر زنان و حکم دادن درباره چگونگی رفتار انها حتی در خصوصی ترین مسائل شان آخرین( شاید تنها) دلیل وجود فقه است.(همین واژه فقه است که نمیدانم درست به کار میبرم یا نه، منظورم آن چیزی است در رسالهها هست) در واقع اگر اختیار اظهار نظر و حکم صادر کردن درباره چیزها را ازشان بگیری، احکام زنان آخرین چیزی است که از آن دست بر میدارند. شاید برای اینکه حکم دادن برای نیمی از جامعه قدرتی میآورد که غیرقابل مقایسه با هر نوع قدرت دیگری است.  یک نگاهی به یکی از رسالهها بیندازید، تمامش پر است از احکام غسل و طهارت برای زنی که عادت ماهانه شده یا نزدیکی و زایمان کرده. خصوصی ترین مسائل یک زن. آن وقت ساده ایم اگر انتظار داریم در انتخاب  نوع پوشش آزادمان بگذارند.

 

ما تنها دلیل وجودی آنها هستیم.

/ 36 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعيد

زيبا بود و همينطور جالب

محمد ايمانيان

آيين تقوا ما نيز دانيم ليكن چه چاره با بخت گمراه ... ما را به رندي افسانه كردند پيران جاهل، شيخان گمراه ... ما شيخ و واعظ كمتر شناسيم يا جام باده يا قصه كوتاه !

ell-k

aslan deen raajeh be ghodrateh. vali khodemoonim ageh deen nabood chetori mishod mardom o control kard.? bashar che jaaygozim e behtari az deen aavordeh? baa hameye naghsaash! vali ageh nabood??? fek mikoni oon ghodrati o keh khoemini dasht roo mardon hich siasatmadar e gharbi daasht? fek konam gharbihaa haa ham daaran hasoodishoon misheh va hamineh keh daran deen o tashvigh mikonan too khodeshoon! zan ham albateh .. chon mojood e zaeefieh roosh tahmil e ghodrat misheh.

آذرباد

لا اکراه فی الدين. بيشتر از اين و محکم تر از اين چيزی سراغ دارين؟

آرش

سلام عجب باراني مي بارد در ساري ...بفرماييد زيرباران راه برويد....

من هم مثل تو هستم

زنی که خودش رو فقط با لخت بودن آزاد بدونه با حيو ونها هيچ فرقی نداره تازه حيو ونها از اون بالاتر هستن چون بدون عقل و شعور لخت آفريده شدن اما تو مثلا آدم با عقل و شعور اين کار را انتخاب نمودی که از حيو ون هم پست تری ........

محسن احمدی

به نام خدا با عرض سلام در بين محبوب ترين يا پربيننده ترين وبلاگها آدرس شما را پيدا كردم و مي خواستم بدانم چه نوشته اي كه محبوب يا پربيننده شده اي!!!! به حرفت عمل كردم و سري به رساله ي توضيح المسائل زدم. متأسفانه چيزي را كه گفته بودي نيافتم. يعني آن مسائل خيلي كمتر از آنچه گفته بودي بود. از شما خواهش دارم كه نام يك رساله همراه با صفحاتي كه اين مطالب را نوشته است برايم بيان كني. ممكن است اشتباهاً كتاب ديگري را به عنوان رساله ديده باشم. شايد هم شما به جاي رساله حرفهاي خاله زنكهايي كه مانند خودتان بي سواد هستند را ورق زده باشي. البته بدت نيايد من هم مثل تو بي سواد هستم؛ فرقش اين است كه تو بي سواد روشنفكري و من بي سواد امل خداحافظ

زرشک نظر منو که نزاشتی که؟ خوب چرا؟ بعد وقتی سايت های سياسی که مخالفشئن حرف می‌زنن و فيلتر می‌کنن من و شما بهشون فحش می‌ديم. فک نکن من دل خوشی ازشون دارم ولی وقتی ببينيم بدون علم در مورد چيزی نظر می‌دی خوب اين بده و بايد يه جوابی بشنوی. مثلا نظری که آقای محمدرضا داده واقعا شرم آوره و چطور ما شک نکنيم که اين نظر رو برای خود شيرينی پيشه شما و خانوم ها نداده باشه(که نظر من واقعا همينه) ولی با نظر يه پرسشگر خيلی حال کردم.

مردی که خيالش راحت بود

من به اين نتيجخ رسيدم که کلن دين ها، با ايجاد ممنوعيت به ساده ترين چيز ها و وزن و سنگينی دادن به اعمال و حرکات و رفتار ها و غرايز ، باعث درگيری فکر آدم می شن تا آدم نتونه به خيلی چيزا فکر کنه . اينکه تو فکر کنی به چی نگاه کنی يا نکنی ، با کدوم پا وارد دستشويی شی ، اين که هنگام شاشيدن کدوم وری وايسادی ،اينکه غذا که داری می خوری از کجا اومده، اينکه جايی که می خوابی توش غصبی هست يا نه و ..... همه نشون می ده که تو در کوچکترين و ابتدايی ترين چيزها هم می خوان فکر آدم رو درگير کنن! حالا شما وقتی همش به اينا فکر کنی، وقتی برای فکر به چيزای ديگه می مونه؟ می فهمی يکی داره ازت سو استفاده می کنه؟

بی نام

می توانم سوال کنم که شما که خودتان ميگوييد اطلاعاتی نداريد چطور به راحتی می گوييد :(یک نگاهی به یکی از رساله‌ها بیندازید، تمامش پر است از احکام غسل و طهارت برای زنی که عادت ماهانه شده یا نزدیکی و زایمان کرده) کلمه تمامش را از کجا آورده اید؟ اولا که اسلام زوری نيست دوما اسلام اصل و فرع دارد اين ها اصول نيست سوما اگر کسی شما را زور می کند رياضی بخوانيد و دوست نداريد اشکال از آن زور گوست تا رياضی نه؟ چهارما يک نگاهی بياندازيد ببينيد آن اسلام رساله ای که شما راجع بهش صحبت می کنيد در مسايل خصوصی آقايان هم دخالت می کند بنجما هم من خودم با آن احکام مشکل دارم تا به حال چند بار هم خوانده ام و نفهميده ام که چطور در عربستان خشک می شده آن ها را اجرا کرد که تا به حال سراغ جوابش نرفته ام اما دوست ندارم با شما همراهی کنم چون فقط ميخواستيد از آن حرف استفاده کنيد نتيجه خودتان را بگيريد.