غرور ملی

غرور ملی برای ما ایرانی ها احساس غریبی است و شاید بتوان گفت داشتنش غیرممکن است. مهمترین دلیلش این است که در سرزمینی دوگانه (یا حتی چندگانه) زندگی می کنیم. مهمترین دوگانگی هم تمایز بین حاکمیت و مردم است و جزئی از حافظه تاریخی مان شده است. همیشه و نسبت به تمام حاکمان(از شاه تا رئیس جمهور و ...)،این احساس را داریم که آنها با ما فرق دارند. اصطلاحاتی مثل"فلانی هم از خودشونه" حاصل یک چنین زمینه ای است. دقیقا به همین دلیل است که برای اجتناب از خوش آمدن حاکمیت، نمادهای بسیار کهن را نشانه ملی گرایی می دانیم. که این هم ساده ترین راه فرار از مشکل است و اگر بخواهم تند بروم شاید حتی تهوع آورترین راه باشد. البته یک راه احمقانه دیگر هم وجود دارد که من آن را انتخاب می کنم، یعنی زدن زیر آب ملیت و پوشیدن جامه جهان وطنی. این هم مثل  لا ادری گری (که گرفتارش هستم) کبریت بی خطر است!

تمام این قلنبه گویی ها به خاطر این بود که بگویم، باز سالگرد انقلاب شده. وقتی تصاویر را می بینم و سرودها را می شنوم، تکلیفم با خودم روشن نیست. و این بار این قضیه برایم پررنگ شد که ما چه چیز مشترک و بزرگی داریم که همه با آن حال کنیم؟

 

حافظ؟!

 

/ 17 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مديريت گروههای پرشين بلاگ

سلام خدمت شما دوست عزيز .مسرور میشویم چنانچه دعوت به مشارکت در فعاليت های جديد وبلاگ مديريت گروههای پرشين بلاگ را بپذيريد و ما را از ايده ها و نظرات خود مطلع سازيد . سرافراز باشيد .Groups@Persianblog.com

اتنا

عزيزم فاجعه رفتن پاسارگاد زيرآبه(کيچ پرشين بلاگ.کام)بيفاصله

بهار

حالا میشه گفت ۲۲ بهمن مبارک!؟....آپم خوشحال میشم سربزنی!....بهار

مسعود

هيچ کس تکليفش را نمی داند .

محسن

فکر ميکنيد بقيه چی دارند؟ که بدان می بالند. چيزهای گند زيادی است که ميتوانيم بر رويشان توافق داشته باشيم که دیگر نداشته باشيم شان. تصور ميکنم بخشی از معضل ماست نداشتن آن چيزی است که شما آرزوي نداشتنش را مي كنيد. كي گفته ايرانيان غرور ملي دارند. هنوز حتي قادر نيستيم به شهرمان هم عشق بورزيم چه برسد به سرزمين و ميهن و چيزهايي از اين دست. اين حرفها معمولا با پوزخندي جواب داده ميشود. بديهي است در اين حالت انتظار بهبود و خواست عمومي براي تغيير محلي از اعراب ندارد. مشكل ما نداشتن غرور ملي است.

اخوان

سلام اين آدرسه پرسشنامه منه. ممنون مي شم اگه به پرسشنامه من پاسخ بديد. http://www.dokhtaran.com/amar/a17/create.asp

قاسم

نداشتن یک چیز مشترک و برزگ خودش چیز مشترک و بزرگی نیست که همه با حال کنند؟

گیتا

شاید هم علتش این باشه که ما ایران رو دوست نداریم و برای این خاک دل نمیسوزونیم. ما ملتی هستیم که این خاک غریب رو هرگز نخواستیم . ما غریب نیستیم این ایران که غریبه با همه ما ........

احسان

يک رئيس جمهور داريم که مشکلات جهان رو حل می کنه !!!! ديگه از اين بهتر چی می خوای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟