راز داوینچی

این پست حامد قدوسی را که خواندم دوباره یاد راز داوینچی افتادم و سایت بعد هفتم که وحید بهلول و چند نفر دیگر راه انداخته بودند.(گویا دیگر وجود ندارد، هرچه گشتم تنها اثری که از آن پیدا کردم این مقاله در ویکی‌پدیای فارسی بود) آن موقع هری پاتر و محفل ققنوس تازه آمده بود و اینها فصل به فصل ترجمه آن را روی سایت می‌گذاشتند. ترجمه خوبی هم بود. همزمان با هری پاتر کارهای دیگری هم می‌کردند، مثل ترجمه داستان‌های علمی تخیلی. اما بهترین کارشان ترجمه راز داوینچی بود که آن موقع تازه در فرنگ معروف شده بود و در ایران هم کسی این کتاب و ماجراهایش را نمی‌شناخت. نمی‌دانم تا آخر کتاب را روی سایت گذاشتند یا نه. اما بالاخره ناشر پیدا کردند (یا شاید هم ناشر پیدایشان کرد) و کتاب چاپ شد. وقتی که فیلم راز داوینچی ساخته شد این ترجمه به چاپ ششم رسیده بود. و بعد ممنوع شد. اما ظاهرا اجازه دادند که چاپ موجود فروخته و تمام شود. در هر حال ترجمه خوبی است و زیرنویس‌هایش برای خواننده ایرانی که با فرهنگ غرب آشنا نیست خیلی به درد بخور است. برای همین است که این تقریبا دو برابر ترجمه‌ی دیگر شده است.کمتر مترجمی (مخصوصا در این جور کتاب‌های پرفروش) به خودش زحمت می‌دهد این همه زیرنویس برای متن بگذارد. ممنوعیت آن هم زیاد برای مترجمان بد نشد،‌ برای اینکه از همان اول به دنبال انتشار اینترنتی آن بودند.  

آن موقع راز داوینچی را نخواندم،‌ تنبلی می‌کردم کتاب به این بزرگی را پای کامپیوتر بخوانم. و بعد هم کل جریان فراموشم شد. هلند که رفتم فیلمش روی پرده بود و دیدم. از انجا که کتاب را نخوانده بودم از فیلم خوشم آمد،‌ به خصوص با صدای دالبی و در یک سینمای خوب. بعد کتاب را خواندم و چون داستان را می‌دانستم توجهم بیشتر به نکات تاریخی و مذهبی آن جلب شد و کلی لذت بردم. در هر حال اگر فیلم را ندیده‌اید نبینیدو کتاب را بخوانید،‌ اینطوری لذت بیشتری می‌برید.

راز داوینچی/ دن براون/ سمیه گنجی،‌ حسین شهرابی/

/ 2 نظر / 11 بازدید
اله سار

هفتم مدتهاست که بسته شده، دیگه هم باز نخواهد شد، اما اغلب برو بچه های اون الان اینجا جمعند : http://fantasy.ir از جمله خود حسین خان شهرابی.

نادر

سایتشون رو عوض کرده اند. دیگه سایت هفتم رو ندارند. به جاش سایت فانتزی آکادمی رو راه انداخته اند. البته راستش من که هفتم را بیشتر دوست داشتم. این سایت فانتزی آکادمی یک کمی بچه گانه تر است. یک کمی هم زیادی به نشر زهره که کتاب راز داوینچی را چاپ کرده است حال می دهند. در هر حال به سایتشان سر بزنید، بدک نیست : http://www.fantasy-academy.com