نمی‌میرند

اینجا در هلند انگار مرگ حضور ندارد. وقتی سه چهار روز از تعطیلات را در آلمان گذراندیم متوجه این موضوع شدم. روزنامه‌هایشان آگهی ترحیم داشت، در شهرها هم می‌شد قبرستان و کارگاه‌های ساخت و فروش سنگ قبر را دید. موقع برگشت باید یک ساعت در شهر مرزی لیر در خاک آلمان منتظر قطاری می‌ماندیم که ما را به هلند بیاورد. آن یک ساعت را در شهر گشتیم، همان شهر کوچک یک فروشگاه بزرگ سنگ قبر داشت. همان موقع به سرم زد که هیچ وقت در هلند قبرستان و یا نشانه‌های مرگ ندیده‌ام. حالا باید برویم ببینیم این هلندی‌ها قبرستان را کجای شهر می‌سازند.

/ 10 نظر / 21 بازدید
Roya Karimian

جالبه اگه واقعا فرقی وجود داشته باشه. چون به نظر نمی‌آد آلمان و هلند از لحاظ بافت سنی و اینا تفاوت داشته باشند. دارند؟ یادمه من بار اول که رفته بودم همدان خیلی توجه‌ام رو جلب کرد که چرا اینا انقدر اداره دارن. تو هر خیابونی یه ساختمونی بود و تابلو زده بود اداره فلان و بهمان!

سيما

سلام! شايد مي سوزونند و در آب مي ريزند. مي دونم تو سوئد عده اي اين اعتقاد رو دارند و اين كار رو مي كنند.

حنوش...

سلام دوست گلم * * * من که از درون دیوارهای مشبّک، شب را دیده ام ومن که روح را چون بلور بر سنگترین سنگ های ستم کوبیده ام من که به فرسایش واژه ها خو کرده ام ومن ـ باز آفریننده ی اندوه هرگز ستایشگر فروتن یک تقدیر نخواهم بود وهرگز تسلیم شدگی را تعلیم نخواهم داد زیرا نه من ماندنی هستم نه تو، ...! آنچه ماندنی ست ورای من وتوست

ندا

سلام من وبلاگم رو تازه راه انداختم خوشحال میشم اگه به من سر بزنی راستی مطالبت خیلی قشنگه

بهار

سلام يکيشان نزديک خانه ماست.

گيتی

انگليس که ما هستيم يکی از مناظر بسيار ديدنيش قبرستانها با سنگ قبر های عجيب غريبش هست. اصلا ديدنی نديدنيه.

ابراهيم

ممنون ميشم اگه وبلاگ من را به ليست وبلاگتون اضافه کنيد البته من بدون اجازتون وبلاگ شما را به ليست دوستان اضافه کردم

elnaz

salam inja ham mardom mimiran o ghabreston ham daran

نیم

مرسی از لینک ات. از این به بعد بهت مرتب سر می زنم. خوب اگر نایمخن درس می خونی یکی از دوست هام (فرانک) هم تازه اومده اونجا. اون هم شریفیه. دیدیش سلام من رو برسون. راستی تو چی می خونی اونجا؟