مواظب اسم گربه‌تان باشید

این جریان خرس تدی و معلم انگلیسی در سودان کلی سوال برام ساخته. مهمترین‌اش این است که آیا کلا پیروان ادیان اسم مقدسین خود را بر روی سگ و گربه و عروسک‌هایشان می‌گذارند یا نه؟ اصلا واکنش‌شان در برابر بچه‌ای که مثلا می‌خواهد اسم گربه‌اش را بودا بگذارد چیست؟ کسی آماری، مقاله‌ای چیزی در این مورد سراغ ندارد؟ راستی فقط دنبال جواب هستم و هنوز هیچ استدلال و قضاوتی در حرف‌هایم نیست. چیزهایی مثل اینکه اگر بقیه ادیان هم اینجوری باشند پس مسلمانان حق دارند یا اینکه دین کلا همین است و پر از تعصب‌های نا به جا. نه هیچ کدام را نمی‌گویم، برای اینکه همه‌ی اینها پدیده‌هایی فرهنگی و اجتماعی و قابل مطالعه هستند. خیلی وقت است در حال تمرین این قاعده نانوشته در خودم هستم: پیش‌داوری ممنوع.

یاد یکی از قوانین عجیبی‌ افتادم که بی.بی.سی منتشر کرده بود. یکی‌اش این بود که در فرانسه کسی حق ندارد اسم ناپلئون روی خوک‌اش بگذارد. اما ظاهرا  آخر متن نوشته بعضی از مثال‌ها را حذف کرده‌اند چون قابل اثبات نبوده‌اند و این خوک هم جزء آنها بوده است. در هر حال من کل خبر را در وبلاگ منطق و زبان دیدم.

/ 6 نظر / 21 بازدید
مریم

منم برای اون قانون نانوشته سعی میکنم اما خوب زمان میبره و کمی سخته اما هر وقت رعایتش می کنم خیلی از زندگیم راضی ترم

شوپه

من تو داگ ویل لارنس فون تریه دیدم که اسم سگ یکی از شخصیت ها «موسی» (یا همون موزس) بود. اتفاقا من و لطفی بر این مبنا کلی برداشت صهیونیستی(!) از فیلم کردیم که به زعم خودمون کاملا با محتوا و درون مایه ی اثر سازگار بود و جالب این که این برداشتو تا به حال هیچ جای دیگه (حتی کیهان یا صدا وسیمای ج.ا) ندیدیم!

علی رضا

خيلی عالی بود از متنت خيلی لذت بردم آپ کردی حتما خبرم کن آيا می دانيد استاد فتاح کيست و با او چه کرده اند؟

دین

والا چه عرض کنم! تو این دنیا همه چیز ممکنه!

ميم نون

سلام. نمی‌دونم چرا وبلاگت توی گوگل ريدر پيدا نمی‌شه. فيد نداره؟ فعالش بايد بکنی؟ چه جوريه؟ خلاصه که من هر روز ميام خودشو باز می‌کنم برای خوندنش.

مریم اینا

برای میم نون: چرا فید داره، ته ته صفحه آدرسش هست. برای اینکه مطمئن شم کار می کنه گذاشتمش تو گوگل ریدر و دیدم کار می کنه. در هر حال ادرس فید اینه : http://maryaminaa.persianblog.ir/rss.xml