رابطه پول و آش

احتمالا این سرویس جدید اتوبوس‌رانی را دیده‌اید،‌ که چندماهی است با عنوان اتوبوس خصوصی در کنار دیگر وسایل حمل و نقل عمومی بار عظیم مسافرتهای درون‌شهری تهران را با قیمتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان به دوش می‌کشد.

هفته پیش سوار یکی از این اتوبوس‌ها شدم،‌ بعد از من خانم و آقایی بالا آمدند و هر دو در قسمت مردانه نشستند. چند دقیقه بعد راننده با لحنی بسیار محترمانه از آن خانم خواهش کرد که به عقب اتوبوس و قسمت زنانه برود. چندین بار هم به خاطر این درخواستش عذرخواهی کرد.

فکر کردم اگر از همان اتوبوس‌های معمولی بود،‌ خواهشی هم در کار نبود. راننده هوار می‌کشید که او خانم برو عقب. اگر واقعا قیمت بیشتر یک خدمت یا کالا اینقدر در رفتار اجتماعی‌مان موثر است،‌ چرا در بقیه جاها این کار را نمی‌کنیم؟

/ 41 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی همراهی

سلام اين را صادقانه می گويم در اروپا اغلب کسانی که اندکی مطالعه دارند، از زورگويی بی منطق و بی قانون امريکا ناراحتند. از اروپايی و غير اروپايی از صميم قلب می خواهند و ارزو می کنند که ايران تحت اين فشارها مقاومت کند و زير بار اين درنده امريکايی که نه به قوانين بين الملل و نه به حقوق بشر احترام می گذارد نرود. ما هم اگر می خواهيم ايرانمان بعد از قرنها بار ديگر روی عزت و سربلندی تاريخيش را ببيند، اگر واقعا به سرزمين پارس و سرزمين امير المومنين علاقه داريم بايد اين چند روز و چند ماه را هم مقاومت کنيم. نمی توانند تحريمشان را برای مدت طولانی ادامه دهند و هزينه های جنگ ديگری در منطقه نيز انها را از منوپل جهانی بودن به پايين می اندازد. اينها نتیجه تحليلهای ژئوپلتيک در دانشگاه های رسمی و موثق خود غرب است. دل قوی داريم که صبح نزديک است دوست من. من به اين حقیقت ايمان دارم.

فواد(دل)

هميشه اينجوری بوده .احترام به آدما رو با جيبشون ميسنجيم.هر کی جيبش پر بار تره پيش ديگران اجرش بيشتره (نتيجه ميگيريم اونايی که بيشتر پول ميدن رو بيشتر تحويل ميگيرن تو جامعه)

سينا

ببين اول سلام بعدشم من اولين باره که دارم وبلاگتو مبيبينم اينم اولين نوشته اي بود که خوندم ميدوني همه عينه تو فکر کردن که الان همه چي گرون شده ديگه

پرسشگر

مريم جان سلام! همون‌طور که می‌دونی٬ تعدادی از نماينده‌گان اقلیت و اکثریت مجلس دارن برای کشوندن احمدی‌نژاد به مجلس و پرسش از عملکرد ضعيف‌ دولت‌ش امضا جمع می‌کنن. ما بر اون شديم تا با يه حرکت مدنی برای تسريع اين کار نامه‌ای به نماینده‌گان مجلس بنویسیم و خواستار طرح سؤال‌هامون بشیم. تا به حال بیش از ۱۲۰ وبلاگ‌نویس و خواننده‌گان وبلاگ‌ها این نامه رو امضا کردن. شما هم می‌تونی با مراجعه به لينک اين پيام٬ اين نامه رو امضا کنی و به‌ش لينک بدی. مطمئنآ حمايت شما می‌تونه تأثير زيادی در موفقيت اين حرکت داشته باشه. يا حق!

M.K

سلام. ببخشيد من يادم رفت آدرس وب سايتم را اصلاح كنم.مدت هاست از پرشن بلاگ بار كرده ام. رفته ام بلاگ فا!آخه داشتم ديوانه مي شدم! اما تحليل من!اول اقتصاد! بعد فرهنگ! يه خرده ريشم بلند شده. هوا هم تگري است و بي حوصله ام. با اجازه مي ذارمت تو پيوندها! مثل اين مجري هاي تلويزيون دارم حرف مي زنم كه مي گويند اگر موافق باشيد برنامه بعدي را مي بينيم. باي! مرسي!

خسته شدم از بس سر زدم و نبودی! معلوم هست شما زن و شوهر کجایید؟

خاکستر

ببين می تونی يه کار کنی همين پرشين بلاگ رو هم پولی کنی !!!!!

آقای کانو

راس ميگياااا.تا حالا فکرشو نکرده بودم.ولی نه يه دفه ديدی هوا رو هم نقدی حساب بکنن حالا بيا و جمش کن.به کلبه من سر بزن خوش ميگذره.

سال كوروش بزرگ

درود بر شما بیاییم سال 86 را سال کوروش بزرگ بنامیم. نظر شما در این مورد چیست؟

نبی بهرامی

توی جامعه ای که شعور آدم ها رو با حساب بانکیشون می سنجن ..چیز بعیدی نیست ...به نظر من همون راننده ای که بیلت های ۱۰ تومانی رو می گیره هم می تونه گره های ابروش رو یه خورده باز تر کنه....